REKLAAM

LIHTSAD KÖÖGIÜLESANDED LASTELE

On palju lihtsaid ja lastele sobilikke tegevusi köögis,  mis ühtlasi õpetavad neile kokkamise põhitõdesid ja erinevate toidu koostisosade käsitlemist ning ettevalmistamist. Ja samas pakuvad lastele rõõmu, lusti ja põnevust.

Lapsed, kes pole veel piisavalt vanad, et kasutada teravat nuga või kuuma pliiti, võivad teha külmasid roogasid või aidata vanematel lastel ja täiskasvanutel koostisosi ette valmistada. Vanemad lapsed on juba piisavalt võimekad, et suudavad vanema järelevalve all teha ise kõik vajalikud hakkimis- ja küpsetamistööd.

12576 18503508

KÕIGE VÄIKSEMAD KOKAD

Isegi neile lastele, kes ei ole terava noaga või kuuma pliidiga töötamiseks piisavalt vanad, on päris palju lõbusaid ja vahvaid retsepte, mille järgi toidu tegemist ja hiljem nende toitude söömist need pisikesed kokahakatised naudivad.

Näiteks tehke koos lapsega üks lihtne kartulipuder, kus iga sööja peab ise oma pudru valmis tegema. Selleks pange lapsele taldrikusse üks keedetud kartul, lusikatäis piima, väike võitükk koos soola ja pipraga ning laske lapsel see kõik kahvli abil püreeks tampida.

Kartulipudru tegemise juures saavad väiksed lapsed õppida näiteks ka kartulite pesemist. Keetke kartulid koos koorega pehmeks ja kui kartulid on piisavalt jahtunud, et neid koorida, saavad  lapsed ise väga kerge vaevaga sellega hakkama. Ja kindlasti naudivad kõik lapsed seda, et nad saavad ise enda kooritud kartulist putru teha.

Üks ilma küpsetamiseta valmiv toit on salat. Kui koostisosad on eelnevalt piisavalt väiksed, pakub salati kokku segamine lastele kindlasti suurt rõõmu. Selleks osta väikseid kirsstomateid, salatijuustu kuubikuid ja erinevaid salatilehti. Lase lapsel tomatid ja salatilehed ise puhtaks pesta. Laps saab salatilehed  lihtsalt näppude vahel rebides väiksemaks teha ning kõik koos kausis kokku segada.

VEIDI VANEMATELE KOKKADELE

Lapsed, kes on piisavalt vanad, et vanema järelevalve all teravat nuga, kuuma pliiti ning ahju kasutada, suudavad valmis teha iga roa. Kõige lihtsam tegevus neile oleks pitsade valmistamine. Osta valmis pitsapõhjad ning lase lastel ise oma pitsakate valmis hakkida ja põhjale laotada. Koos saate maitsvad pitsad ahju panna ning küpsemist jälgida. Väga heaks abimeheks on siin munakell või taimer, õpetage lapsele nende kasutamist.

Teine väga lihtne tegevus on supi valmistamine. Põhimõtteliselt võib kasutada igasugust kombinatsiooni köögiviljadest ja lihast. Lapsed peavad lihtsalt valima oma maitse järgi koostisosad, hakkima need võimalikult ühesuurusteks tükkideks ning panema nad koos veega potti.

Lapsed õpivad supi tegemise käigus keetmistemperatuuri jälgima. Et supp keema hakkaks, peab pliidilpaat olema väga tuline. Hiljem on vaja temperatuuri alandada, et supp kaane hall vaikselt edasi podiseks, kuni kõik koostisosad on pehmed. Kellele meeldib, võib supi pärast valmimist blendris püreestada.

Kodus valmivad lihtsad bruscettad on hea viis, kuidas lapsed saavad hakkimist harjutada. Need maitsvad saiad eeldavad vaid väheste koostiosade olemasolu, valmivad kiirelt ning ei nõua rohkem küpsetamist, kui seda on saia röstimine.


stockfresh 2325224 parents-helping-children-baking-in-the-kitchen sizeXS f219baVANEMAID AIDATES

Lapsed veedavad köögis väga lõbusalt aega ning nad õpivad meeletult palju, kui Te lubate neil ennast igapäevaselt söögitegemise juures aidata. Isegi kõige keerulisemate toitude valmistamise juures on lihtsamaid ülesandeid, mille täitmise saad lastele usaldada.

Lapsed naudivad koostisosade segamist. Suuremad lapsed teevad seda meelsasti miksriga, kuid kõige väiksemad lapsed naudivad ka kahvliga munade kloppimist väga.

Sa võid lastel paluda kastet segada, kuni see valmib, pesta ja koorida aedvilju või riivida juustu. Kui Sul hetkel ei ole ühtegi jõukohast ülesannet lastele pakkuda, siis võid neid teisiti harida. Näiteks nad võivad söögitegemise ajal sinu käest erinevate toitude ja söögitegemise tehnikate kohta küsimusi küsida.