REKLAAM

EMADELE

IMG 3797-002

Söögitegemine on fantastiline tegevus, mida teha koos oma lastega: nad saavad õppida ja proovida mitmesuguseid uusi tegevusi, maitseid ja tekstuure. See annab neile ülevaate toidust, kust toiduained pärinevad ning millest neid tehakse.

Ja veelgi tähtsam on, et söögitegemine on üks lõbusamaid, terapeutilisemaid ja ühendavamaid tegevusi, mida koos lastega läbi viia!

Nii et kui sul on tunnike või kaks vaba aega ja sa mõtiskled, kuidas oma mudilasi lõbustada või kuidas hoida oma lapsi koolivaheajal tegevuses, heida pilk sellesse kirjatükki ja leia mõningaid ideid, näpunäiteid ja lihtsaid retsepte meie kodulehelt.

Vali  retsepte hoolikalt

Kui su lapsed on väga noored, vali midagi lihtsat nagu seda on küpsisekoogi või värske puuviljasalati retsept. Mitte midagi sellist, mis võtaks liiga palju aega ja nõuaks liiga palju keskendumist. Kui lapsed vanemaks saavad, siis nad suudavad pikemalt keskenduda ja sa võid liikuda keerulisemate retseptide juurde.

Valmistu ette

Veendu, et sul on kõik koostisosad olemas enne, kui sa alustad söögitegemist. Kui sul on aega, siis sa võid terve päeva söögitegemisega sisustada. Kaasa oma lapsed retseptide valimisse, koostisosade ostmisse, söögitegemisse ja lõpuks ka söömisse. Lapsed söövad palju isukamalt toite, mille tegemisest nad on ise osa võtnud.

Võimalda palju aega

Ära arva, et sa suudad kõike kiiresti teha, kui sul on köögis väga noor abiline. Asjad võtavad rohkem aega, nii et ära planeeri lastega söögitegemist näiteks enne arstivisiiti või juuksurisalongi külastust. Stressamisega ei tee sa endale mingit kasu ning pidurdad ka lapse õppimisvõimet ja tahet.

Arvesta segadusega

IMG 3858Sa pead mõningase segadusega arvestama isegi kõige puhtamate laste puhul. Kui sa oled mõtetes juba leppinud väikese tohuvapohuga, siis on kergem silma kinni pigistada selle jahutolmu suhtes, mis su kööki ilmub. Sa võid alati hiljem põhjalikult koristada pärast tassikese tee joomist koos nende maitsvate äsja tehtud küpsistega.

Kui sa ei soovi alati peale kokkamist uusi riideid osta, siis on targem muretseda põlled, mis riideid tülikate toiduplekkide eest kaitsevad. Õppides lihtsalt ei ole võimalik ennast puhtana hoida.

  

Emme, kuidas moos kommi sisse saab?

Sa võid iseenesestmõistetavaks pidada, et mune munevad kanad ja et suhkur, kakao, riis ja jahu on valmistatud erinevatest taimedest. Sinu lapsed aga võivad olla üllatunud saades teada, kust nende toiduained tulevad ja kuidas neid toodetakse. Käik kohalikule turule, maapoodi või veel parem, tallu, kus nad saaks ise puu- ja juurvilju korjata, avardaks nende silmaringi.

Kui nad saavad vanemaks

Kui su lapsed on piisavalt vanad, et teha lahti külmkapp ja oskavad ettevaatlikult nuga käsitleda, võiksid sa julgustada neid ise endale toitu valmistama (isegi sinu enda jaoks!). Lihtsalt usu nendesse, proovi ja ignoreeri segadust, ja lase neil proovida mõndasid lihtsaid retsepte, mis vajavad vähest küpsetamist või üldse mitte mingit küpsetamist. Kui nad on oma kulinaarsete meistriteostega valmis saanud, julgusta neid ka enda järelt koristama! Loomulikult vajavad nooremad lapsed juhendamist ja abi, kui nad kasutavad nuge, elektrilisi köögiseadmeid või pliiti/ahju.

Viieaastasele võib anda leivaviilu, valiku määrdeid või võileivakatteid ja võinoa, et nad saaks ise oma võileiva teha (kas see poleks kena emadepäevakingitus!) Või sa võid neile anda erinevaid puuviljamahlu, et nad saaks teha puuviljakokteili.

Proovi panna neid tegema puuviljasalatit jogurtiga. Anna lastele erivaid ühes tükis puuvilju ja jogurtit. Vanemad lapsed võiksid kõik puuviljad ise ettevalmistada ja lõikuda, noored vajavad aga sinu abi ja juhendamist.IMG 3644

... ja veel vanemaks

Kui sa tunned, et saad vanemaid lapsi ja teismelisi usaldada ahju kasutama, siis nad võiks proovida iseendale õhtusööki valmistada. Las nad avaldavad oma sõpradele muljet kutsudes neid endale külla isetehtud singipitsat, pastat või õunakooki sööma.

Kui nende sõbrad elavad söögikorra üle, siis lase lastel teha korra nädalas tervele perele söögikord...siis saad ka võtta endale vaba õhtu!

Loodetavasti oled sa selleks ajaks suutnud koolitada iseseisva noore inimese, kes suudab iseenda eest hoolitseda kui kodust välja kolib!